Kde se vzala nemoc varroáza a co ji způsobuje

Varroáza je infekční nemoc včel medonosných. Způsobuje ji kleštík včelí (Varroa destructor). Tento roztoč je původem z Indie. Můžeme ho jen laicky přirovnat ke klíštěti. Stejně jako klíště saje krev, u včel kleštík saje včelí krev – hemolymfu. V Indii jsou proti němu včely odolné, takže se přesídlil především do Evropy a USA, kde způsobuje nemalé problémy.

Do České republiky se začala varroáza rozšiřovat v roce 1970. Díky tomu, že naše včely nemají stejně vyvinutou obranyschopnost, jakou si dlouhým soužitím s roztoči vybudovaly včely v Indii, varroáza se v České republice docela rychle rozšířila.

Roztoč varroa

Roztoč varroa má asi 2 mm a zjevem je podobný krabu. Je oválného tvaru s hnědavým zabarvením. Má čtyři páry nohou s přísavnými polštářky. Žije asi 70 dnů. Přenos zajišťují samičky, které nakladou do buňky se včelím plodem 5-7 vajíček, ze kterých se vylíhnou samičky a 1-2 samečkové. Než se včela z vajíčka vylíhne, což trvá 21 dní, má varroa dost času se vyvinout a oplodnit se. Samečkové umírají po tomto aktu a samičky dál přežívají a napadají další jedince. Proces napadení mohou zopakovat až 7x.

Napadení roztoči

Včelstva, která napadnou roztoči kleštíků, postupně slábnou, líhnou se v nich kusy s nedokonale vyvinutými křídly, zakrnělými nožkami nebo s jejich menším počtem. Tito jedinci, kromě vývojových vad, žijí velmi krátce.

Špatně vyvinutí jedinci nejsou schopní účinné práce v úlu a pak především výrazně snižují včelařovi výnosy. Při masivní nákaze může vymřít část včelstva nebo nákaza varroázou může včelstvo během velmi krátké doby i celé vyhubit. V zimě, kdy se včely nerodí, může včelař přijít rychlým úhynem o celé včelstvo.

Přenos varroázy

Varroázu přenáší včely přisátou na svém těle. Přenos nákazy zajišťují především trubci, kteří létají od úlu k úlu a přestože do některého úlu nepatří, jsou vpuštěni dovnitř. Šíření také velmi přispívají loupežné nálety včel na jiné úly.

Přírodní léčba

Včely lze léčit až s 90% účinností přírodním lékem Thymovar, který se dává do úlů v podobě pásků a OXUVAR. Jeho další výhodou je, že na něj dostanete dotaci od státu až 70%.