Léčení varroázy

Preventivní léčení varroázy je povinně nařízeno Státní veterinární správou a to jednou ročně, vždy v podzimním období. Výjimku mají pouze bio chovatelé včel. Včelaři si sami mohou zvolit z přípravků, které chtějí na léčbu použít. Další léčba probíhá, pokud zjistíme, že je naše včelstvo napadeno kleštíkem masově a preventivní ošetření nákazu nezredukovalo nebo omezilo pouze málo.

Přípravky k léčbě varroázy

Varroáza se v minulosti léčila dvěma druhy přípravků. Dříve se prioritně používaly přípravky Gabon a Varidol. Používaly se ale tak dlouho a tak masově, že si na ně roztoči varroa začali pěstovat rezistenci.

Další možností léčení je léčba kouřem (fumigací) nebo aerosolem. Na jaro můžeme přeléčit napadené plody včel a to potíráním zavíčkovaných plodů léčivem. Po celou sezonu lze léčit včelstva schválenými léčivy pro Českou republiku, které jsou založeny na principu odpařování kyseliny mravenčí – např. Formidolu. Je třeba ale počítat s tím, že její aplikaci musíme podmínit období výroby medu, protože nesprávným použitím může med znehodnotit pro lidskou spotřebu. Existují i léčiva léčící pomocí thymolu, což je aromatická látka pojmenovaná podle tymiánu, který ji obsahuje.

Přírodní léčba varroázy a její účinnost

Poslední z uvedených možností léčby varroázy je léčení pomocí thymolu. Jedná se o léčbu zcela přírodní. Přípravek, který je takto vyvinut, se jmenuje Thymovar.

Thymovar jsou proužky z medikované tkaniny, které jednoduše nastříháme a vložíme do úlů. Z proužků se odpařuje tymol a umožňuje tak velmi rychlou aplikaci účinné látkyThymol se používá již po staletí pro desinfekci. Jeho koncentrace v proužcích Thymovar je navržena tak, aby neublížila včelám, ale dokázala až s 90% účinností zahubit kleštíka – parazita, který varroázu způsobuje. Další léčivo, které vyhovuje a je přírodní je OXUVAR – kyselina šťavelová.

Léčba varroázy a státní dotace

Preventivní léčba varroázy je nařízena, jak už bylo zmíněno, jednou ročně vždy na podzim Státní veterinární správou. Na některé přípravky je udělena z toho důvodu státní dotace až 70%. To je případ např. přírodního přípravku Thymovar, který je tímto procentem dotován. Přípravek lze objednat jednoduše přes internet.